WWII 317th Troop Carrier Group

Jungle Skippers

Roster

 


Austin  Lloyd G.   41st TCS
Bagnall  Stanley 40th TCS
Bamond  Robert G. 40th TCS
Bentson  William A. 41st TCS

Bernstein Jules  39th TCS

     Bird  Lee E.           41st TCS
Brown James W. 40th TCS

Brown Omer A. 41st TCS
Browne Robert W. 41st TCS
Bureau Ernest A. 41st TCS
Burkhead Louis D. 317th TCG HQ
Cage Reuben W. 40th TCS
Chandler Charles B. 41st TCS
Charles Frederick 41st TCS
Cheaney Philip N. 40th TCS
Chich Susie 41st TCS
Chorlton Arthur M. 40th TCS
Clifton Robert A. 41st TCS
Cook Gale W. 41st TCS
Cozby Vernal HQ & 41st TCS
Creasey, Douglas 46th TCS
Dando William S. 40th TCS
Daniels Clinton 41st TCS
Desonier Louis G. 41st TCS
Drake Raymond W. 40th TCS
Durlak William A. 46th TCS
Eagles Robert H. 41st TCS
Elston Frank M. 46th TCS
Fay James B. 41st TCS
Ferguson James A. 317th TCG HQ

Forrester  Loren C.  40th TCS
Fuhrman Warren "Mike" E. 41st TCS
Fulcher Howell D. 40th TCS
Gaddy Alvin P. 41st TCS
Gieb Julius A. 41st TCS
Gill, Robert G. 39th TCS
Glaros John A. 41st TCS
Glick Jack 40th TCS
Good Robert W. 46th TCS
Gruben James F. 41st TCS
Harper Aja C. 40th TCS
Hullberg Chester L. 40th TCS
Hyde Robert 41st TCS
Hylander David P. 40th TCS
Irwin Jr. Raymond A. HQ & 46th TCS
Jacobson Richard S. 41st TCS
Johnson Gregg W. 41st TCS
Johnson Kent W. 41st TCS
Keaster William F. 39th & 41st TCS
Koerner David C. 40th TCS
Krobath Vincent J. 317th TCG HQ
Kurtz  Sam 39th TCS
La Macchia Dominick J. 41st TCS
Landis Harry C. 40th TCS
Lapins Conrad "Connie" H. 40th TCS
Laur Richard J. 41st TCS
Leanza Frank R. 40th TCS
Licurse Joseph R. 40th TCS
Linscott James D. 40th TCS
Lochry Roger G. 40th TCS
Lucas Paul V. 39th TCS
Machen Tierce "Ted" R. 41st TCS
Manasco William C. 41st TCS
Marshall Robert L. 41st TCS
McCaslin Frank W. 39th TCS
McComb Jerald L. 46th TCS
Meyer Dustin 39th TCS
Miller Max B. 40th TCS
Northrop Arnold W. 41st TCS
Novak Clement H. HQ & 41st TCS
Ollisio Albert A. 41st TCS

Osterman Chester L. 41st TCS
Owens Billie 39th TCS
Pappas William G. 41st TCS
Pavlu Gerard W. 40th TCS
Peden Jack W. 40th TCS
Pellegrino William F. 39th TCS
Philbin James F. 40th TCS
Plachetzki  Werner H. 41st TCS
Pownell Harold W. 40th TCS

Prezioso George   39th TCS
Rausheck Fredric O. 40th TCS
Reynolds James W. 46th TCS
Rihs Robert E. 41st TCS
Rosenberg, Jerome B. 40th TCS
Ruback Harry W. 46th TCS
Salisbury Claude "Joe" J. 46th TCS
Sandridge Leonard G. 46th TCS
Shattuck Phil W. 46th TCS
Siedlecki Tadeusz A. 46th TCS
Simon Janet D. 317th TCG HQ
Solesky John J. 46th TCS
Stephenson Harry S.  39th TCS
Stolz Frances 41st TCS
Swart William H. 46th TCS
Talbott George H. 46th TCS
Thomas Leroy F. 40th TCS
Thornley William P. 41st TCS
Trahern Orval A. 40th TCS
Van Valkenburg Francis R. 41st TCS
Walker Benjamin F. 41st TCS
Wallington Frederick L. 41st TCS
Watkins Thomas B. 40th TCS
Watts, Jr. Lawrence A. 41st TCS
Werner Ronald E. 40th TCS
Wilkins Othel C. 46th TCS
Williamson Everett L. 41st TCS
Wilson James D. 46th TCS
Yocum Robert A. 40th TCS